Официально: Постановление ЦИК о роспуске Херсонской городской ТИК

РЕКЛАМА

ПОСТАНОВА

8 жовтня 2015 року № 402

Про окремі питання організації роботи Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області

До Центральної виборчої комісії 7 жовтня 2015 року надійшла скарга Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» на бездіяльність Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області (далі – Херсонська міська виборча комісія) щодо реєстрації Сальда Володимира Васильовича кандидатом у депутати Херсонської міської ради, висунутим рішенням Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, та кандидатом на посаду Херсонського міського голови від указаної місцевої організації партії на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року.

Також до вказаної скарги були додані копії постанов Одеського апеляційного адміністративного суду від 6 жовтня 2015 року в справі № 821/3250/15-а та № 821/3251/15-а, якими зобов’язано Херсонську міську виборчу комісію прийняти рішення про реєстрацію Сальда В.В. кандидатом у депутати Херсонської міської ради, висунутим рішенням Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, а також повторно розглянути заяву про реєстрацію Сальда В.В. кандидатом на посаду Херсонського міського голови та прийняти рішення про його реєстрацію кандидатом на посаду Херсонського міського голови.

Оскільки вказану скаргу оформлено без дотримання передбачених статтею 96 Закону України «Про місцеві вибори» (далі – Закон) та розділом 6 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів,  затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 5 вересня 2015 року № 229, вимог, згідно з частиною другою статті 97 Закону та пунктом 6.7 указаного Порядку її повернуто суб’єкту звернення зі скаргою з відповідними роз’ясненнями.

Крім того, до Центральної виборчої комісії на виконання частини тринадцятої статті 94 Закону надійшли зазначені постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 6 жовтня 2015 року в справі № 821/3250/15-а та № 821/3251/15-а.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори, виборчих прав громадян України з проведених нею перевірок, засобів масової інформації чи з інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення в установленому законом порядку.

Центральна виборча комісія здійснює, зокрема, контроль за діяльністю виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (частина друга статті 1 зазначеного Закону).

Враховуючи обставини, викладені у скарзі, а також наявні в Центральній виборчій комісії матеріали, Комісія встановила.

Спеціальним законом, який регламентує основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон.

Відповідно до частини першої статті 20 Закону виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Згідно з частиною третьою статті 19 Закону виборчі комісії зобов’язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.

Пунктом 4 частини п’ятої та пунктом 2 частини шостої статті 25 Закону встановлено, що міська територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати міської ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, а також кандидатів на посаду міського голови та видає їм посвідчення.

Частиною першою статті 41 Закону передбачено, що кандидати в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 Закону.

За змістом частини першої статті 43 Закону кандидат на посаду міського голови реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 40 Закону.

Херсонська міська виборча комісія постановою від 1 жовтня 2015 року № 26-7 відмовила в реєстрації Сальда В.В. кандидатом на посаду Херсонського міського голови на чергових виборах 25 жовтня 2015 року, а постановою, датованою тим самим числом, № 27-2 – в реєстрації Сальда В.В. кандидатом у депутати Херсонської міської ради, висунутим Херсонською міською партійною організацією політичної партії «НАШ КРАЙ» у багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року.

Рішенням Одеського апеляційного адміністративного суду  від 6 жовтня 2015 року в справі № 821/3250/15-а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2015 року в частині відмови в задоволенні вимог Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» та зобов’язання Херсонської міської виборчої комісії повторно розглянути заяву Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» та прийняти за наслідками розгляду одне з рішень, передбачених частиною третьою статті 43 Закону, скасовано та прийнято в указаній частині нову постанову, якою позовні вимоги Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» задоволено повністю.

Разом з тим, зазначеним рішенням Одеського апеляційного адміністративного суду зобов’язано Херсонську міську виборчу комісію повторно розглянути заяву про реєстрацію Сальда Володимира Васильовича кандидатом на посаду Херсонського міського голови та прийняти рішення про реєстрацію його кандидатом на посаду Херсонського міського голови. В іншій частині постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2015 року залишено без змін.

Крім того, рішенням Одеського апеляційного адміністративного суду  від 6 жовтня 2015 року в справі № 821/3251/15-а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2015 року скасовано в частині відмови в задоволенні вимог Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» щодо зобов’язання Херсонської міської виборчої комісії повторно розглянути заяву Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» про реєстрацію Сальда В.В. кандидатом у депутати Херсонської міської ради, висунутим зазначеною місцевою організацією політичної партії у багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, та прийняти за наслідками розгляду одне з рішень, передбачених частиною дев’ятою статті 41 Закону.

Одеським апеляційним адміністративним судом у цій частині ухвалено нове рішення, яким зобов’язано Херсонську міську виборчу комісію прийняти рішення про реєстрацію кандидатом у депутати Херсонської міської ради Сальда В.В., висунутого Херсонською міською партійною організацією політичної партії «НАШ КРАЙ» у багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року. В іншій частині вказану постанову Херсонського окружного адміністративного суду залишено без змін.

Відповідно до частини дев’ятої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення суду апеляційної інстанції є остаточним.

Частиною п’ятою статті 124 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов’язковими до виконання на всій території України.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов’язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Проте на момент розгляду Центральною виборчою комісією вказаного питання Херсонською міською виборчою комісією не виконано постанови  Одеського апеляційного адміністративного суду від 6 жовтня 2015 року в справах № 821/3250/15-а та № 821/3251/15-а.

При цьому Центральна виборча комісія бере до уваги, що, враховуючи необхідність вчинення Херсонською міською виборчою комісією передбачених Законом дій щодо забезпечення виготовлення виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах з виборів депутатів Херсонської міської ради та Херсонського міського голови, подальше зволікання з виконанням нею вказаних рішень суду може унеможливити поновлення порушених прав суб’єктів виборчого процесу або спричинити значні зусилля та витрати для їх відновлення.

У зв’язку із цим Центральна виборча комісія зазначає, що прийняття Херсонською міською виборчою комісією рішень, визнаних протиправними та скасованих судом, та допущення бездіяльності, що полягає в неприйнятті нею відповідних рішень з метою поновлення порушених прав суб’єктів виборчого процесу на виконання вказаних постанов суду, порушує гарантоване статтею 38 Конституції України право громадян вільно обирати та бути обраними до органів місцевого самоврядування, що свідчить про одноразове грубе порушення цією комісією положень Конституції України та законів України.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Комісія в межах своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Закону Центральна виборча комісія є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.

Центральна виборча комісія здійснює контроль за додержанням законодавства про місцеві вибори на всій території України (пункт 1 частини першої статті 24 Закону).

За змістом частини третьої статті 29 Закону повноваження усього складу територіальної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів у разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України та законів України.

Склад Херсонської міської виборчої комісії сформовано постановою Центральної виборчої комісії від 6 вересня 2015 року № 230.

Наявна в Центральній виборчій комісії інформація дає підстави встановити факт одноразового грубого порушення Херсонською міською виборчою комісією вимог Конституції України та законів України.

У порядку здійснення контролю за дотриманням та однаковим застосування законів України, принципів виборчого процесу, недопущення порушення виборчих прав громадян Центральна виборча комісія вважає за необхідне достроково припинити повноваження усього складу Херсонської міської виборчої комісії.

Враховуючи викладене, відповідно до частини третьої статті 19, частин п’ятої, шостої статті 25, частини третьої статті 29, частини четвертої статті 36, частини першої статті 41, частини першої статті 43 Закону України «Про місцеві вибори», керуючись частиною першою статті 2, статтями 11 – 13, частиною першою статті 16, пунктами 1 – 2 статті 21 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», Центральна виборча комісія постановляє:

1. Встановити факт одноразового грубого порушення Херсонською міською виборчою комісією Херсонської області вимог Конституції України та законів України.

2. Достроково припинити повноваження усього складу Херсонської  міської виборчої комісії Херсонської області у зв’язку з одноразовим грубим порушенням нею Конституції України та законів України.

3. Встановити, що місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, а також зареєстровані в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцеві організації політичних партій, які мають право подання кандидатур до складу Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області, можуть не пізніше 24 години 10 жовтня 2015 року подати до Центральної виборчої комісії кандидатури для включення до складу зазначеної комісії.

4. Зобов’язати Херсонську міську виборчу комісію Херсонської області після сформування її нового складу на виконання постанов Одеського апеляційного адміністративного суду від 6 жовтня 2015 року в справі № 821/3250/15-а та № 821/3251/15-а прийняти рішення про реєстрацію кандидатом на посаду Херсонського міського голови Сальда Володимира Васильовича, а також прийняти рішення про його реєстрацію кандидатом у депутати Херсонської міської ради, висунутим Херсонською міською партійною організацією політичної партії «НАШ КРАЙ» у багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, до 12 жовтня 2015 року включно.

5. Копії цієї постанови надіслати Херсонській міській виборчій комісії Херсонської області, Херсонській міській партійній організації політичної партії «НАШ КРАЙ».

6. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Голова Центральної виборчої комісії   М. ОХЕНДОВСЬКИЙ

Реклама

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*